System Skojarzeniowy zwany inaczej Głównym Systemem Pamięciowym (GSP), to najpotężniejsza opracowana mnemotechnika, umożliwiająca zapamiętanie dużych liczb i tysięcy jednostek informacji.


Zastosowanie: zapamiętanie dowolnych informacji na długi okres czasu. Zapamiętanie rozkładu kart, numerów telefonów, kodów, dat. Więcej informacji o systemie i jego zastosowaniach znajdziesz w bezpłatnej książce Organiczna Technika Studiowania.

Mnemotechnika: ponieważ dla liczb nie można znaleźć wizualnego odpowiednika, który ułatwiłby ich zapamiętanie, GSP w prosty sposób zamienia dowolną liczbę na wyraz, który łatwo sobie wyobrazisz. W języku polskim można wyróżnić dziesięć głosek, które odpowiadać będą każdej z cyfr:

    0. z,s - pierwsza literka w słowie "zero" to "z".
  1. t,d - literki mają pionową kreskę, tak jak jedynka.
  2. n - dwie pionowe kreski w literce "n".
  3. m - trzy pionowe kreski w literce "m".
  4. r - "r" wyraźnie słychać w słowie "cztery".
  5. l - rzymska liczba L oznacza pięćdziesiąt.
  6. j - pisane "j" jest nieco podobne do szóstki.
  7. k,g - literkę "k" można zbudować z dwóch połączonych siódemek.
  8. v,w,f - pisane "f" jest nieco podobne do ósemki, ze względu na poziomą kreseczkę.
  9. p,b - literki kształtem przypominają odwróconą dziewiątkę.
Te dziesięć odniesień stanowi trzon GSP. Oczywiście to tylko przykłady, i można w dowolny sposób je zamienić kolejnością. Można też użyć zamiast "j" głoskę "h", gdyż obie w podobnej ilości występują w języku polskim. Aby nauczyć się stu pierwszych zakładek, możesz wykorzystać bezpłatną aplikację Anki.

Aby zapamiętać dowolną liczbę, należy ją teraz zamienić na słowo korzystając z powyższej liczby cyfr. Będzie to wymagało znajomości słownika oraz kreatywności. 

Przykład
Chcesz zapamiętać numer PIN karty płatniczej: 7427. Korzystając z powyższego alfabetu fonetycznego zamieniasz kod na ciąg głosek: KRNK. Musisz teraz znaleźć wyraz, który zbudowany jest z tych głosek, ale nie posiada żadnych innych: kurnik, kornik, górnik. Jeżeli nie możesz znaleźć pojedynczego słowa, znajdź dwa, np. kura+noga. 

Przypomnij sobie swój bankomat i skojarz go w wyobraźni ze słowem, korzystając z podstawowych zasad lub wzorując się na systemie miejsc. Wyobraź sobie np. że wchodzisz do wielkiego kurnika, pełnego ptaków, w którym znajduje się Twój bankomat. Albo że wypłacając pieniądze wylatują z bankomatu kury wykopywane przez wystającą z niego nogę. Zabawne obrazy z pewnością zapamiętasz, by potem za każdą wypłatą gotówki z łatwością je odcyfrować. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mnemotechnice i jej praktycznym wykorzystaniu, zajrzyj do podręcznika Organiczna Technika Studiowania