System Skojarzeniowy

System Skojarzeniowy zwany inaczej Głównym Systemem Pamięciowym (GSP), to najpotężniejsza opracowana mnemotechnika, umożliwiająca zapamiętanie dużych liczb i tysięcy jednostek informacji.


Zastosowanie: zapamiętanie dowolnych informacji na długi okres czasu. Zapamiętanie rozkładu kart, numerów telefonów, kodów, dat. Więcej informacji o systemie i jego zastosowaniach znajdziesz w bezpłatnej książce Organiczna Technika Studiowania.

Mnemotechnika: ponieważ dla liczb nie można znaleźć wizualnego odpowiednika, który ułatwiłby ich zapamiętanie, GSP w prosty sposób zamienia dowolną liczbę na wyraz, który łatwo sobie wyobrazisz. W języku polskim można wyróżnić dziesięć głosek, które odpowiadać będą każdej z cyfr:

    0. z,s - pierwsza literka w słowie "zero" to "z".
  1. t,d - literki mają pionową kreskę, tak jak jedynka.
  2. n - dwie pionowe kreski w literce "n".
  3. m - trzy pionowe kreski w literce "m".
  4. r - "r" wyraźnie słychać w słowie "cztery".
  5. l - rzymska liczba L oznacza pięćdziesiąt.
  6. j - pisane "j" jest nieco podobne do szóstki.
  7. k,g - literkę "k" można zbudować z dwóch połączonych siódemek.
  8. v,w,f - pisane "f" jest nieco podobne do ósemki, ze względu na poziomą kreseczkę.
  9. p,b - literki kształtem przypominają odwróconą dziewiątkę.
Te dziesięć odniesień stanowi trzon GSP. Oczywiście to tylko przykłady, i można w dowolny sposób je zamienić kolejnością. Można też użyć zamiast "j" głoskę "h", gdyż obie w podobnej ilości występują w języku polskim. Aby nauczyć się stu pierwszych zakładek, możesz wykorzystać bezpłatną aplikację Anki.

Aby zapamiętać dowolną liczbę, należy ją teraz zamienić na słowo korzystając z powyższej liczby cyfr. Będzie to wymagało znajomości słownika oraz kreatywności. 

Przykład
Chcesz zapamiętać numer PIN karty płatniczej: 7427. Korzystając z powyższego alfabetu fonetycznego zamieniasz kod na ciąg głosek: KRNK. Musisz teraz znaleźć wyraz, który zbudowany jest z tych głosek, ale nie posiada żadnych innych: kurnik, kornik, górnik. Jeżeli nie możesz znaleźć pojedynczego słowa, znajdź dwa, np. kura+noga. 

Przypomnij sobie swój bankomat i skojarz go w wyobraźni ze słowem, korzystając z podstawowych zasad lub wzorując się na systemie miejsc. Wyobraź sobie np. że wchodzisz do wielkiego kurnika, pełnego ptaków, w którym znajduje się Twój bankomat. Albo że wypłacając pieniądze wylatują z bankomatu kury wykopywane przez wystającą z niego nogę. Zabawne obrazy z pewnością zapamiętasz, by potem za każdą wypłatą gotówki z łatwością je odcyfrować. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mnemotechnice i jej praktycznym wykorzystaniu, zajrzyj do podręcznika Organiczna Technika Studiowania

9 komentarze:

Anonimowy pisze...

dziwactwo. Nie prościej gdzieś sobie zapisać?

pedros.lol pisze...

Dużo prościej sobie gdzieś zapisać, zgadza się.

Anonimowy pisze...

A jak zapomnisz wziąć tego na czym zapisałeś

Anonimowy pisze...

taaa... A PIN to najlepiej zapisać na odwrocie klapki do telefonu. A PIN do karty kredytowej nosić na karteczce w portfelu. Najlepsze hasło do skrzynki pocztowej to data urodzenia i imię kogoś bliskiego, albo jeszcze lepiej "administrator" albo "qwerty" albo "1234567890". To są najlepsze hasła! I łatwo zapamiętać...

Anonimowy pisze...

dużo prościej również chodzić z usranym tyłkiem niż go sobie podetrzeć, w dodatku bezsensowna strata czasu, przecież moglibyśmy w tym czasie np. leżeć i nic nie robić. szkoda, że ograniczyliście się do jednego przykładu durnego PINu, kiedy można znaleźć setki innych zastosowań, których nie zastąpimy dłubaniem w klapce od telefonu. korzystać z mózgu? po co, przecież to DZIWACTWO

pedros.lol pisze...

Chciałem to prosto przedstawić, żeby każdy zainteresowany mógł wykazać się kreatywnością. Chyba jednak faktycznie trzeba będzie zaprezentować prawdziwą moc mnemoniki.

Anonimowy pisze...

fajna sprawa, kiedyś się tym interesowałem, nawet stworzyłem sobie na papierze swój system skojarzeniowy do numeru 300. Jednak przerwałem naukę zapamiętywania w ten sposób. No cóż... brakło mi wytrwałości, ale może się znowu skuszę:)

Anonimowy pisze...

Dlaczego literka "b" jest przypisana do dwóch liczb? Przecież to może być mylące.

Tak swoją drogą, świetna strona. Dużo ciekawych informacji. :)

pedros.lol pisze...

oczywiście to mój błąd, już poprawione, dziękuję za zwrócenie uwagi :)

Prześlij komentarz