Anki - mnemiczna nauka języków obcych

Aby trwale zapamiętać informacje, należy je powtarzać. Można zoptymalizować proces powtarzania materiału, wykorzystując bezpłatne oprogramowanie AnkiSama optymalizacja kolejnych powtórek ma relatywnie niewielką skuteczność przy nauce języków obcych. Dopiero połączenie metody SuperMemo i specjalnych mnemotechnik, pozwala poprawić skuteczność zapamiętywania nawet trzykrotnie, co pokazały badania. Ten system nauki wykorzystujący mnemotechnikę i SuperMemo nazwałem Mnemoniczną Techniką Studiowania.

Obsługa programu

Program Anki jest prosty w obsłudze. Instalator można pobrać ze strony domowej aplikacji. Anki możemy używać praktycznie na każdym systemie operacyjnym, na komputerach, laptopach i smartfonach. 

Zachęcam do darmowej rejestracji w serwisie AnkiWeb, dzięki niemu możemy korzystać z talii Anki bezpośrednio z przeglądarki internetowej, bez konieczności instalacji. Pozwala to też na synchronizację naszych talii z wieloma urządzeniami, dzięki czemu możemy uczyć się przemiennie na różnych komputerach czy telefonach.

Mnemotechniki pomocne w nauce języków

Mnemotechnika słów kluczowych pozwala na poprawienie skuteczności zapamiętywania obcego słownictwa nawet trzykrotnie [1]. Wielu ludzi ma jednak problemy z zamianą obcych słów na słowa klucze.

Kilka ciekawszych talii:

8 komentarze:

Anonimowy pisze...

co to są podstawowe zakładki GSP? Co mam z czym zapamiętać? liczbę z nazwą owocu czy z obrazkiem, nie wiem jak z tego korzystać, a chciałbym spróbować.

pedros.lol pisze...

Talia "mnemotechnics PL" zawiera kilka rodzajów mnemotechnik. Autor pomieszał kilka spraw, dodatkowo ujął kilka rzeczy, które nie są w pełni zgodne z alfabetem fonetycznym.
System z owocami jest autorskim pomysłem twórcy tej talii - każdej liczbie odpowiada owoc, przy czym obrazek jest tylko ułatwieniem a dodatkowe informacje (nazwy łacińskie, angielskie) ozdobnikiem. Ten system jest bardzo fajny, jeśli jesteś botanikiem lub zajmujesz się roślinami, normalnie jednak odradzam.
Zasady GSP masz opisane w mojej książce "Pałac Pamięci" lub na Wikibooks. W książce masz listę zakładek, podstawowe i rozszerzone, polecam, za darmo do pobrania. Gdybyś miał jakieś pytania to kliknij na "kontakt" u góry strony.

Anonimowy pisze...

Witam!!

Wrzuciłem nowa talię o nazwie "mnemotechnics 2 PL 101-200" - jak łatwo się domyślić zawiera ona zakładki z liczbami od 101-200, docelowo mam zamiar stworzyć jeszcze 8 talii z kolejnymi setkami. Pozdrawiam. nooqer@o2.pl

Agata Stelmach pisze...

Witam, próbowałam znaleźć talię mnemotechnics PL, ale niestety jej nie ma. Czy znajdę to w innym miejscu lub pod inną nazwą?

Krzysztof Galos pisze...

Obawiam się, że talia została usunięta. Być może autor skasował konto lub była niekompatybilna z nowszą wersją Anki.

Paweł Siwoń pisze...

Było by bardzo fajnie gdyby ktoś mógł dać link do mnemotechnics PL, w bazie Anki znajduje się mnemotechnics 2 PL (101-200), https://ankiweb.net/shared/info/696958059

vit0 pisze...

Witam
Czy ktoś jest w posiadaniu bazy słówek mnemotechnics PL? Kilka osób się dopytywało ale nikt nie odpowiedział. Może ktoś ma namiary na autora bazy, wtedy można by zapytać go bezpośrednio.

Krzysztof Galos pisze...

Adres twórcy talii mnemotechnics to nooqer@o2.pl.

Ponieważ widzę, że jesteście zainteresowani tą talią, udostępniłem Wam własną, podobną, z której korzystam:

https://ankiweb.net/shared/info/1532764029

Prześlij komentarz